دلپذیر
منوی اصلی
سلامتی و تندرستی

امگا 3 و قلب

اسیدهای چرب امگا 3 در خدمت بیماران قلبی

ترکیب کردن اسیدهای چرب امگا 3 با داروهای رقیق کننده خون، خطر ابتلا به حملات قلبی را در بیمارانی که در سرخرگ های کرونری (coronary arteries) قلب خود از لوله های کوچک موسوم به استنت (stent) استفاده می کنند، کاهش می دهد.

در حالی که پژوهش های قبلی نشان می داد که غذاهای سرشار از امگا 3، از قبیل ماهی های چرب مثل ماهی آزاد (salmon)، خطر بروز مشکلات قلبی را در افراد مبتلا به بیماری شریان های کرونری کاهش می دهد، تحقیق جدید احتمالاً اولین تحقیقی است که تاثیرات امگا 3 بر بیمارانی که پس از تعبیه استنت، تحت درمان های رقیق سازی خون قرار گرفته اند را بررسی می کند.

استنت نوعی لوله کوچک است که در سرخرگ کرنری مسدود یا تنگ، در قلب مبتلایان به بیماری قلبی کار گذاشته می شود تا سرخرگ باز بماند و اجازه دهد جریان طبیعی خون و اکسیژن به قلب برسد. با این حال لخته شدن خون در محل استنت، ممکن است جلوی گردش خون را گرفته و مشکلات جان فرسایی همچون حملات قلبی را باعث شود.

در این پژوهش، محققان 54 بیمار اروپایی را که به طور میانگین 63 ساله بودند، مورد بررسی قرار دادند. سرخرگ های مسدود شده همه این افراد به وسیله آنژیوپلاستی (رگ گشایی) کرونری و با استفاده از استنت باز شده بود. همه این بیماران تحت درمان های استاندارد پزشکی که معمولا در این نوع بیماران اعمال می شود، قرار گرفته بودند که از آن جمله می توان به تجویز دز روزانه آسپرین، داروی ضد پلاکت و کلوپیدوگرل (clopidogrel)، تا چهار هفته پس از نصب استنت اشاره کرد.

24 تن از این بیماران که به صورت تصادفی انتخاب شده بودند، یک قرص دارونما که صرفا جنبه ذهنی دارد و شامل هیچ ماده دارویی نیست را به طور روزانه دریافت می کردند و به 30 بیمار دیگر روزانه 1000 میلی گرم امگا 3 (EPA و DHA) به شکل قرص خورانده می شد. این تحقیق به صورت کنترل شده با دارونما و به طوری اجرا می شد که نه بیماران و نه محققان نمی دانستند کدام بیمار امگا 3 را دریافت می کند و کدام یک دارونما را.

پس از طی دوره درمان، مشخص شد لخته های خون در آن دسته از بیمارانی که اسیدهای چرب امگا 3 مصرف می کردند، در مقایسه با گروهی که با دارونما مورد آزمون قرار گرفته بودند، کمتر تشکیل شده است و لخته های تشکیل شده نیز از ویژگی های بهتری برای درمان برخوردارند.

لخته های خونی بیمارانی که، به عنوان مثال از قرص های روغن ماهی استفاده کرده بودند، آسان تر گسیخته می شدند. بیمارانی که امگا 3 مصرف می کردند، نه تنها ترومبین لخته ساز کمتری در خون آنها تولید شده بود بلکه لخته ها دارای منافذ بزرگتری بودند که کار شکستن آنها را تسهیل می کرد. همچنین در این بیماران، زمان مورد نیاز برای تخریب لخته های خونی، 14 درصد کمتر از زمان صرف شده برای این کار در بیماران مصرف کننده قرص های دارونما بوده است. از آنجا که بین لخته های خونی این دو گروه هیچ تفاوتی وجود نداشته است، پژوهشگران معتقدند این موضوع احتمالاً به مصرف روغن ماهی مربوط بوده است.

نتیجه گیری پژوهشگران آن است که استفاده از اسیدهای چرب امگا 3 در بیمارانی که پس از نصب استنت به وضعیت پایداری رسیده اند، می تواند مثمر ثمر باشد. روغن ماهی با اینکه یک جایگزین برای داروهای رقیق کننده خون یا دیگر شیوه های درمانی به شمار نمی رود اما این ماده را به آسانی می توان به عنوان نوعی درمان اضافی مورد استفاده قرار داد.

برگرفته از: doctor.ndtv.com

شما با خواندن بحث و گفتگوهایی که درباره اسیدهای چرب امگا 3 صورت می گیرد، ممکن است با خود فکر کنید که چگونه می توان مقدار دریافت امگا 3 را در رژیم غذایی روزانه افزایش داد؟

بسیاری از مردم به مقدار کافی امگا 3 مصرف نمی کنند، در حالی که این موضوع به ویژه در مورد مادران شیرده از اهمیت بسزایی برخوردار است. هر چند در حال حاضر هیچ مرجع رژیم غذایی خاصی برای افزایش دریافت امگا 3 مورد نیاز بدن وجود ندارد، موسسه ملی بهداشت توصیه می کند که روزانه حداقل دو درصد کالری ورودی به بدن باید چربی های امگا 3 باشد. دریافت امگا 3 بیشتر، ممکن است آسان تر و خوشمزه تر از آن چیزی باشد که شما فکر می کنید. نگران محاسبه دقیق وزن مواد غذایی نباشید، فقط یک منبع خوب روزانه برای این هدف دست و پا کنید.

ذیلاً به شش روش برای افزایش دریافت روزانه امگا 3 اشاره می شود:

ماهی بگیرید

ماهی بهترین منبع EPA و DHA به شمار می رود، دو مکمل قوی از خانواده امگا که از پس انجام همه کاری بر می آیند از محافظت در برابر بیماری های قلبی گرفته تا تامین رشد کامل مغز نوزادان. ماهی های آب سرد از جمله ماهی آزاد (salmon)، هالیبوت، اسکالوپ و سرخو از بهترین منابع امگا 3 به شمار می روند. کسانی که ماهی دوست ندارند، نگران نباشند، شما نیاز ندارید که یک فیله ماهی را یکجا مصرف کنید. خلاق باشید و ماهی را در قالب دستورالعمل های جدید پخت و به صورت های گوناگون از قبیل آب پز، سوپ ماهی، کوفته ماهی آزاد، ماهی خشک کرده و دودی که بدون نیترات باشد، یا حتی لایه نازکی از ماهی دودی میل کنید. این کارها باعث می شود با طعم غذایی که می خورید کنار بیایید ولی اگر علاقه ای به ماهی ندارید، می توانید گزینه های دیگری را انتخاب نمایید.

اضافه کردن چیزهای دیگر

دانه کتان زمینی، تخم کدو، شاهدانه، گردو، از تامین کننده های گیاهی خوب امگا 3 محسوب می شوند. سعی کنید به برشتوک، غلات صبحانه، سالادها، حریره، مواد پختنی و یا روی میوه های تابستانی مقداری از این مواد اضافه کنید. استفاده از تخم کتان یا شاهدانه نیز در اسموتی ها بسیار خوب است.

جانشین کردن روغن ها

اگر هنوز با کره یا مارگارین پخت و پز می کنید، زمان آن فرا رسیده که روغن مورد استفاده خود را تغییر دهید. از روغن کانولا یا روغن نباتی برای پخت و پز یا طبخ در حرارت بالا استفاده کنید، همچنین می توانید در سالاد، از روغن دانه کتان یا روغن گردو استفاده نمایید. روغن کاملا خالص زیتون هم که مقوی قلب، خوشمزه و عالی برای پخت و پز در حرارت کم است. اگرچه روغن زیتون حاوی مقادیر اندکی امگا 3 است ولی مصرف روزانه آن، دریافتی امگا 3 شما را افزایش می دهد ولی توجه داشته باشید که امگا 3 در حرارت بالا از بین می رود.

از دانه ها استفاده کنید

اغلب به این موضوع اشاره نمی شود که کدو حلوایی، لوبیای سفید، لوبیا قرمز، دانه سویا منابع خوب امگا 3 هستند و این شامل توفو (مایع خمیری ژاپنی تهیه شده از دانه سویا) نیز می شود. یک فنجان از هر کدام از این لوبیاها یا چهار اونس (115 گرم) توفو می تواند ده الی پنجاه درصد نیاز روزانه بدن به امگا 3 را تامین کند.

و اما "چیا"

برای سال های متمادی دانه های چیا (دانه ای از خانواده نعنا) را بر روی مجسمه ها گلی پرورش می دادند، ولی تنها به تازگی است که با توجه به کشف فواید سلامت زای آنها مورد توجه چند جانبه قرار گرفته اند. چیا در واقع از نظر مقدار امگا 3 موجود در آن، با کتان مقایسه می شود با این تفاوت که چیا دارای مقادیر بسیار زیادی فیبر است. بکوشید در سالاد یا صبحانه که میل می کنید، چیا را نیز بیافزاید ولی توجه داشته باشید اگر دانه های چیا در مایعی خیس بخورند، طی چند دقیقه به صورت ژل مانند در می آید.

تقویت کردن مواد غذایی که کمتر مغذی هستند

اگرچه همواره بهترین شیوه دریافت مواد مغذی، استفاده از خود غذاها قلمداد می شود، با این حال مواد خوراکی انگشت شماری در بازار یافت می شود که (با توجه به برچسب مواد غذایی) از اسیدهای چرب امگا 3 سرشار است و از جمله این مواد می توان به تخم مرغ، شیر، کره بادام زمینی و آب پرتقال اشاره کرد.

برگرفته از: mummums.com

و در نهایت اینکه شرکت کدبانو، تولید کننده محصولات دلپذیر تنها شرکتی است که با توجه به اهمیت مصرف اسیدهای چرب امگا 3 برای مصرف کنندگان، سس مایونز با روغن کانولا که سرشار از امگا 3 است، تولید می نماید. بنابراین مصرف کنندگان عزیز می توانند با مصرف سس مایونز امگا 3 دلپذیر بخشی از نیاز بدن به این ماده غذایی مفید را تامین نمایند.

انواع گوناگونی از اسیدهای چرب امگا 3 وجود دارند. دو نوع خیلی مهم EPA و DHA بیشتر در انواع
خاصی از ماهی ها یافت می شوند.
گیاهانی مانند بذرک حاوی ALA
هستند، نوعی از اسید چرب امگا 3
که قسمتی از آن در بدن به DHA و
EPA تبدیل می شود. روغن جلبک
اغلب DHA تولید می کند.

اسیدهای چرب امگا 3 به عنوان اسیدهای چرب اساسی درنظر گرفته شده اند. ما برای فعالیت های معمولی بدن خود به این اسیدها نیاز داریم. چرا که اسیدهای چرب اساسی (ALA, DHA, EPA) در بدن ساخته نمی شوند
یا بدون داشتن هیچ فایده ای از
ALA به EPA و DHA تبدیل
می شوند، ما باید از راه رژیم
غذایی این اسیدها را دریافت کنیم.

اسیدهای چرب امگا 3 در مغز بسیار غلیظ هستند و نشان داده اند که در حالت آگاهی مغز و کارکردهای رفتاری (عملکرد و حافظه مغز) نقش مهمی دارند. در واقع کودکانی که در دوران بارداری از مادر خود مقدار لازم امگا 3 را دریافت نکرده اند، در معرض خطر مشکلات پیشرفته بینایی و عصبی قرار دارند.
درباره امگا 3 و فواید آن درباره بیماری های قلبی و مشکلاتی که به بروز بیماری قلبی کمک می کنند اسناد بالینی بسیار قوی موجود است، اما در زمینه های زیر نیز امگا 3 می تواند مثمر ثمر باشد:
کلسترول بالا، فشار خون بالا، بیماری های قلبی، دیابت ها، روماتیسم و ورم مفاصل، بیماری های داخلی، پوکی استخوان، افسردگی، پریشان حالی، اسکیزوفرنى، اختلال های شامل کاهش توجه یا بیش فعالی، نقصان آگاهی، اختلالات پوستی، التهابات روده، آسم و تنگی نفس، آب مروارید، دردهای قاعدگی، سرطان روده بزرگ، سرطان سینه، سرطان پروستات.
اسیدهای چرب امگا 3 را می توان از ماهی ها، مانند قزل آلا، تن و کفال، غذاهای دریایی دیگر مانند جلبک ها و میگوی کریل، برخی از گیاهان و روغن دانه های آجیلی به دست آورد.
اگر تصمیم به استفاده از مکمل های غذایی دارید، ابتدا نوع درمان را با پزشک خود در میان بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که حداکثر مزایای مورد نیاز را به دست خواهید آورد.

درباره دلپذیر  |   محصولات  |   منوی سرآشپز  |   سلامتی و تندرستی  |   تبلیغات و انتشارات  |   فروش  |   کلوپ دلپذیر  |   اخبار
 

محصولات محبوب

کچاپ دلپذیر®
لوبیا با قارچ دلپذیر®
سس هزارجزیره دلپذیر®
چای دلپذیر
خوراک بادمجان دلپذیر®
مرباهای دلپذیر

سلامتی

ورزش و تناسب اندام
ده نکته از برترین سودهای نوشیدن چای
درباره کچاپ
سلامتی و تندرستی

اخبار

برندگان دوره اول جوایز 100 میلیون...
دلپذیر و همایش ملی روز...
محمد اسماعیل قدس، شوالیه...
نمایشگاه ایران آگروفود...

شما و دلپذیر

درباره دلپذیر
چشم اندازها و ارزش ها
کتاب های آشپزی دلپذیر
کیترینگ
صادرات
مسابقه بزرگ آشپزی دلپذیر
عضویت در کلوپ دلپذیرصفحه اصلی  |   نقشه سایت  |   ارتباط با ما  |   ارتباط با بخش های داخلی دلپذیر  |   جستجو

کلیه حقوق متعلق به شرکت کدبانو © می باشد.