دلپذیر
منوی اصلی
سلامتی و تندرستی

جنگ گوجه فرنگی علیه سرطان ها

گزارش مطالعاتی نشان می دهد، قرار دادن گوجه فرنگی در برنامه غذایی روزانه می تواند از ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری به عمل آورد.

گوجه فرنگی دارای رنگدانه هایی به نام لایکوپین (Lycopene) است که رنگ قرمز آن را سبب می شود. این ماده به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند که به شیوه های مختلف برای حفظ و بهبود سلامت مفید هستند. مطالعات مختلف حاکی از آن است که استفاده روزمره از گوجه فرنگی می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات، سرطان ریه و سرطان معده را کاهش دهد.

ریچارد ون بریمن (Richard van Breemen) استاد شیمی پزشکی در دانشگاه ایلینوی، تحقیقی راجع به سرطان و گوجه انجام داده که در مجله پژوهش های پیشگیری از سرطان (Cancer Prevention Research) ارائه شده است. در این تحقیق 105 بیمار در سنین 50 تا 80 سال مورد بررسی قرار گرفته اند. این افراد به دو گروه تقسیم شدند: گروهی که 30 میلی گرم لایکوپین به صورت روزانه دریافت می کردند و گروه دیگر که روزانه کپسول های دارونمای حاوی روغن سویا مصرف می کردند. میزان آنتی اکسیدان در خون اعضای گروهی که روزانه لایکوپین مصرف می کردند، افزایش یافت.

فشارهای اکسایشی به سلول های بدن زیان و صدمه می رساند و ممکن است به بروز بیماری هایی همچون سرطان و آلزایمر منجر شود. از طرفی دیگر آنتی اکسیدان ها به سلول ها کمک می کنند تا از عهده آسیب ها و کاهش فعایت های اکسیداتیو برآیند. آنتی اکسیدان ها همچنین روند پیری سلول های بدن را کند می کند.

از آنجا که پژوهش مزبور فقط بر یک نژاد یعنی مردان آمریکایی-آفریقایی ‌تبار محدود بوده است، نتایج به دست آمده از آن را هنوز نمی توان بین المللی تلقی نمود.

برگرفته از: topnews.ae

آنتی اکسیدان ها چه هستند؟

پیشوند «آنتی» به معنای ضد و مخالف است و در طبیعت به مفهوم ترمیم و اصلاح اشاره می کند. برای درک عملکرد و ماهیت آنتی اکسیدان ها بهتر است روشن شود که این عوامل دقیقاً با چه چیزهایی ضدیت دارند و به ترمیم چه چیزهایی مبادرت می ورزند.

در بدن آدمی میلیون ها فرایند در طول شبانه روز در حال رخ دادن است. انجام این فرایندها نیازمند اکسیژن است. متاسفانه همین اکسیژن زندگی بخش می تواند عوارض جانبی مضری بر جای بگذارد، یا موادی را اکسید کند که به سلول های بدن آسیب می رساند و به بروز بیماری های مزمن منجر می شود.

اکسیدان ها که معمولاً از آنها با نام «رادیکال های آزاد» یاد می شود، از طریق منابع محیطی نظیر قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا آلودگی محیط نیز به وجود می آیند. واسطه های دیگری نظیر استرس، به اضافه چیزهایی که افراد وارد بدن خود می کنند مانند مشروبات الکلی، غذاهای ناسالم و دود سیگار نیز در تشکیل این مواد دخالت دارد.

تقریبا به همان شیوه ای که اکسیداسیون باعث زنگ زدگی سطح اشیاء می شود و عامل از کارافتادگی و خرابی سطوح اشیا است، اکسیداسیون صورت گرفته در داخل بدن نیز به فروپاشی سلول ها منجر می شود. رادیکال های آزاد ایجاد شده از این فروپاشی، به سلول های سالم حمله می کنند و اغلب DNA، پروتئین ها و چربی ها را هدف قرار می دهند. این رخدادهای زنجیره ای منجر به تضعیف کارکرد ایمنی بدن و علاوه بر آن تسریع روند پیری سلول ها شده و از سوی دیگر زمینه را برای بروز انواع بیماری ها از قبیل آب مروارید، انواع سرطان ها و بیماری های قلبی فراهم می سازد. برخی مطالعات نشان می دهد که این موضوع احتمالاً با بروز آرتروز و دیگر عارضه های مزمن نیز مرتبط است.

آنتی اکسیدان ها یا عامل های آنتی-اکسیدانی، از طریق محصور کردن این مولکول های مضر، اثرات خطرناک اکسیدان ها را کاهش می دهند و قدرت تخریب آنها را کم می کنند. آنتی اکسیدان ها همچنین می توانند به ترمیم سلول های از قبل آسیب دیده نیز کمک کنند.

برخی از آنزیم های آنتی اکسیدان در داخل بدن تولید می شوند. از جمله شناخته شده ترین این آنتی اکسیدان هایی که به طور طبیعی به دست می آیند، سوپراکسید دیسموتاز (Superoxide Dismutase)، کاتالاز (Catalase) و گلوتاتیون (Glutathione) هستند.

سوپراکسید دیسموتاز ساختار اکسیدان ها را تغییر داده و آنها را به پراکسید هیدروژن تجزیه می کند. کاتالاز هم به نوبه خود پراکسید هیدروژن را به آب و ذرات ریز اکسیژن یا گاز تجزیه می نماید. گلوتاتیون نیز یک عامل سم زدایی به شمار می رود، که خود را به سموم مختلف می چسباند تا ساختار آنها را تغییر دهد تا این مواد سمی بتوانند به صورت مواد زاید از بدن دفع شوند.

آنتی اکسیدان های دیگر را می توان در مواد غذایی از قبیل سبزیجاتی که دارای برگ های تیره هستند پیدا کرد. عقیده بر آن است که موادی که دارای مقادیر زیادی ویتامین آ، ویتامین ث، ویتامین ای و بتاکاروتن دارند، سودمندترینند. این مواد مغذی معمولاً در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند، آنهایی که رنگ های تیره تری دارند سلامتی زاترند. پرتقال، فلفل قرمز، گوجه فرنگی ها، اسفناج و هویج نمونه های این مطلب هستند.

استفاده از میوه ها و سبزیجات خام و نه پخته شده، بالا رفتن غلظت و جذب حداکثری آنتی اکسیدان ها را به دنبال دارد. افرادی که از مواد غذایی تولیدکننده آنتی اکسیدان به حد کافی استفاده نمی کنند، می توانند به جای آن مکمل های غذایی را به کار برند.

برگرفته از: wisegeek.com

هر دو ویتامین نوع C و E در بدن
مانند آنتی اکسیدان عمل
می کنند، بنابراین خوردن آنها
اثرات آنتی اکسیدانی دارد.
انواع توت ها، کلم براکلی،
گوجه ها، انگورهای قرمز، سیر،
اسفناج، چای، هویج، سویا،
گندم کامل را امتحان کنید.

تمام انواع لوبیاهای قرمز معمولی
و قرمز کشیده و چیتی قادرند
قدرت های آنتی اکسیدان ها را
آزاد کنند. اگر می خواهید این
قدرت را سه برابر کنید، سالادی با
هر سه این لوبیاها آماده کنید. با
اضافه کردن کمی برنج به ظرف،
خوراکی با بنشن ها تهیه کنید.

واژه "گوجه" ممکن است هم به گیاه (سولانوم لایکوپرسیکم) اطلاق شود هم به میوه خوراکی، معمولا قرمز که از این گیاه به بر می نشیند. با اینکه سرچشمه آن در آمریکای جنوبی است، گوجه در تمام جهان توسط مهاجران اسپانیایی آمریکا پخش شد و اکنون انواع مختلف آن بسیار زیاد شده اند و در حال رشد بسیار در گلخانه ها و در مناطق خنک و سرد آب و هوایی هستند.
میوه گوجه در زمینه های متفاوتی، حتی به صورت کال، به عنوان ماده مورد نیاز در بسیاری از خوراک ها و سس ها و در نوشیدنی ها مورد مصرف قرار می گیرد. برای منظورهای آشپزی و پخت و پز، گوجه را به عنوان سبزیجات در نظر می گیرند، حال آنکه گوجه از نظر گیاه شناسی یک میوه محسوب می شود و این باعث سردرگمی است. این میوه غنی از لایکوپین است که اثرات سودمند برای سلامتی دارد.
گوجه بومی آمریکای جنوبی است. شواهد ژنتیکی نشان می دهد که اجداد گوجه ها گیاهی سبز با میوه ای سبز کوچک در تپه های پرو بوده اند. یک گونه، سولانوم لایکوپرسیکم، به مکزیک، جایی که توسط تمدن های مزوآمریکن رشد کرد و مورد استفاده قرار گرفت، حمل شد. تاریخ دقیق این اهلی سازی مشخص نیست. اولین گوجه های اهلی سازی شده میوه هایی کمی زرد، مشابه اندازه گوجه های گیلاسی بوده اند که توسط آزتک ها در مکزیک مرکزی نمو پیدا کردند. واژه "گوجهTomato " از کلمه Tomatl از زبان Nahual گرفته شده که تحت اللفظی "میوه متورم" معنا می دهد.
اگرچه کریستف کلمب جنوایی (اهل جنوا در ایتالیا) که برای دربار سلطنتی اسپانیا کار می کرد، ممکن است در اوایل سال 1493 آنها را آورده باشد، مکتشف اسپانیایی کورتس اولین کسی بود که میوه کوچک زرد رنگ را بعد از اینکه شهر Tenochtítlan آزتک ها، در حال حاضر مکزیکوسیتی، را در سال 1521 به تصرف درآورد، به اروپا انتقال داد. بحث های اولیه درباره گوجه در ادبیات اروپایی در کتاب گیاه نامه که در سال 1544 توسط پییترو آندره آ ماتییولی، داروساز و گیاه شناس ایتالیایی نوشته شده بود مطرح شد، او گوجه را "پومو دِ اُره" یا سیب طلایی نامید.

درباره دلپذیر  |   محصولات  |   منوی سرآشپز  |   سلامتی و تندرستی  |   تبلیغات و انتشارات  |   فروش  |   کلوپ دلپذیر  |   اخبار
 

محصولات محبوب

کچاپ دلپذیر®
لوبیا با قارچ دلپذیر®
سس هزارجزیره دلپذیر®
چای دلپذیر
خوراک بادمجان دلپذیر®
مرباهای دلپذیر

سلامتی

ورزش و تناسب اندام
ده نکته از برترین سودهای نوشیدن چای
درباره کچاپ
سلامتی و تندرستی

اخبار

برندگان دوره اول جوایز 100 میلیون...
دلپذیر و همایش ملی روز...
محمد اسماعیل قدس، شوالیه...
نمایشگاه ایران آگروفود...

شما و دلپذیر

درباره دلپذیر
چشم اندازها و ارزش ها
کتاب های آشپزی دلپذیر
کیترینگ
صادرات
مسابقه بزرگ آشپزی دلپذیر
عضویت در کلوپ دلپذیرصفحه اصلی  |   نقشه سایت  |   ارتباط با ما  |   ارتباط با بخش های داخلی دلپذیر  |   جستجو

کلیه حقوق متعلق به شرکت کدبانو © می باشد.